Nikotinové sáčky – pomocník při odvykání?

3.11.2021
Kouření

Možná jste zaznamenali, že na českém trhu se vynořil nový produkt – nikotinové sáčky. Co to vlastně je? Můžou vám pomoci s odvykáním od klasických cigaret?

Co jsou to nikotinové sáčky?

Nikotinové sáčky mají původ na Skandinávském poloostrově a jejich distribuce se rapidně rozšiřuje do celého světa.1 Sáčky jsou zpravidla obdélníkového tvaru a obsahují bílý prášek s různým množstvím nikotinu a také ochucovadla, sladidla a rostlinná vlákna. Jsou podobné snusu, ovšem namísto tabákových listů obsahují zmiňovaný bílý prášek.2 Správné použití sáčku představuje jeho vložení mezi ret a dáseň, kde se následně nechá rozpustit.

Kolik obsahují nikotinu?

Je důležité se také seznámit s množstvím nikotinu, které můžete při užívání sáčků konzumovat. Nikotinové sáčky dostupné na českém trhu obsahují v jednom sáčku zhruba 5 až 50 mg nikotinu. Pro srovnání, obsah vstřebaného nikotinu z jedné cigarety je do 2 mg nikotinu.3Právě tyto nikotinové sáčky jsou na trhu představovány jako bezpečný způsob jak konzumovat nikotin bez negativních dopadů na vaše zdraví. Tato informace není ovšem pravdivá.Přestože vliv dlouhodobého užívání nikotinových sáčků na zdraví není dosud znám, jsou známé jejich rozmanité vedlejší účinky. Ty mohou zahrnovat: podráždění dásní, bolest v ústech, škytavku, nevolnost a hlavně závislost na nikotinu, která zvyšuje riziko relapsu u jiných tabákových výrobků.4

Můžou vám pomoci s odvykáním od klasických cigaret?

V současné době neexistují studie, které by indikovaly nikotinové sáčky jako bezpečný nebo účinný způsob, jak přestat s kouřením. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) neschvalujetyto výrobky jako vhodnou léčbu při odvykání od tabáku.4Oficiálně schválená substituční terapie zahrnuje přípravky dvojího typu. První typ farmak neobsahuje nikotin a je vázán na lékařský předpis. Druhý typ jsou volně prodejné léky obsahující nikotin, takzvaná náhradní nikotinová terapie (NNT). Jedná se o nikotinové náplasti, žvýkačky, pastilky a ústní sprej.Máte zkušenosti s nikotinovými sáčky? Pokoušeli jste se někdy za jejich pomoci odvykat nebo o nich slyšíte poprvé? Pokud cítíte, že se vám užívání sáčků vymyká z rukou a hledáte správný způsob jak odvyknout, nebo se chcete lépe o tomto tématu informovat, neváhejte se obrátit na naší bezplatnou linku na čísle 800 350 000. Tým konzultantů je tu pro vás zdarma ve všední dny mezi 10 a 18 hodinou.

Autor: AnHu

Zdroje:1 Keogh, A. (2021). Nicotine pouches. British Dental Journal, 230(2), 61–62. https://doi.org/10.1038/s41415-021-2622-y2 Robichaud, M. O., Seidenberg, A. B., & Byron, M. J. (2019). Tobacco companies introduce ‘tobacco-free’ nicotine pouches. Tobacco Control, 29, e145-e146. https://doi.org/10.1136/tobaccocontrol-2019-0553213 Mayer, B. (2013). How much nicotine kills a human? Tracing back the generally accepted lethal dose to dubious self-experiments in the nineteenth century. Archives of Toxicology, 88(1), 5–7. https://doi.org/10.1007/s00204-013-1127-0 4 Nebraska Medicine. (2021). Are nicotine pouches safer than chewing, smoking or vaping? Dostupné z https://www.nebraskamed.com/cancer/lung/quit-smoking/are-nicotine-pouches-safer.