Rodinná psychoterapie je jedna z možných terapeutických variant. Rodinná terapie vnímá za svého klienta celou rodinu a na každého člena nahlíží jako na část konkrétního rodinného systému. Cílem terapie je objevení nefunkčních míst ve fungování rodiny a navození nových prospěšných změn. Rodinná terapie dokáže napomoci ke zkvalitnění nebo obnovení komunikace v rodině, dává prostor pro porozumění, vyříkání si neshod, nastavení si nových pravidel aj.1Práce s rodinnou závislých jedinců je podporována především ze dvou důvodů.
- Rodinná terapie přispívá a podporuje zdravé a bezpečné prostředí pro abstinenci
- Rodinná terapie zabraňuje šíření patologických návyků rodiny do dalších generací, pomáhá k jejich rozpoznání a následně dává prostor pro jejich nápravu2
V každé rodině občas nastanou nějaké neshody či konflikty. Ovšem pokud se tyto konflikty začnou objevovat na denní bázi a stanou se běžnou součástí rodinného fungování, je vhodné zbystřit a zamyslet se nad tím, zdali není vhodné vyhledat pomoc odborníka.1Existují také situace, kdy naopak není rodinná terapie doporučována. Tyto situace zpravidla bývají v momentech, kdy by se jednalo o násilné donucení členů rodiny a nedobrovolnému se zapojení do terapie.2Na závěr článku bychom Vvm rádi předali několik kontaktů na zařízení, která rodinnou terapii poskytují. Uvádíme kontakty na zařízení ve vybraných místech České republiky:
Praha
Centrum Rodinné terapie HorizontAnima Terapie
Brno
Ostrava
Centrum sociálních služeb Ostrava
Plzeň
Liberec
Olomouc
Vysočina
Autor: AV
Zdroje:1 Glick, I. D., & Kessler, D. R. (1974). Marital and family therapy. Grune & Stratton.2 Kalina, K. (2015). Klinická Adiktologie. Grada Publishing.