Bludné kruhy hazardu – co jsou zač a jak se z nich dostat?

28.7.2021
Hraní

Jednou si koupit stírací los, vsadit na oblíbený sportovní tým, navštívit kasino a něco si zahrát… to přece nic není, že? Bohužel každá závislost začíná první zkušeností a nikdy dopředu nevíte, kdy se z neškodného občasného vsazení stane neukočírovatelná nutkavá potřeba. Při následné snaze o omezení či skoncování s hraním může daný jedinec zjistit, že se ocitl v bludném kruhu.

Co to přesně znamená a jak z toho ven? Podívejme se, jak na to nahlíží pan doktor Nešpor.

Typickým bludným kruhem u hazardních hráčů je téma financí. Stále se zvyšující utrácený obnos peněz u mnohých způsobí dluhy, které pak není čím zaplatit. Dotyčný chce samozřejmě peníze získat zpět a dluhy splatit, jenomže se rozhodne, že peníze zpět vyhraje opět hazardem. Protože je ale šance na velkou výhru mizivá, způsobí tento krok prohloubení problému a zvýšení dlužné částky. A kruh se uzavírá.1Podobně se dá mluvit o emočním bludném kruhu. Závislost dotyčnému začne způsobovat mnoho problémů, které vedou k prožívání negativních emocí jako smutek, podrážděnost či beznaděj. Čím si může zlepšit náladu? Pozitivní emoce mu vždy přinášelo právě hraní, rozhodne se tedy jít si zahrát, aby zapomněl na problémy, které mu hraní způsobuje.1Ač to zní sebevíc neuvěřitelně, takhle člověk začne fungovat a přemýšlet, pokud se potýká se závislostí. Nemusí jít nutně o hazardní hraní, podobně to funguje u alkoholu či nelegálních návykových látek.

Jak z kruhu vystoupit?

Prvním krokem je přiznat si problém. Nikdo není dokonalý a každý se potýkáme s nástrahami života. Přiznat to sám sobě je základem pro učinění změny.1Dalším krokem je říct si o pomoc. Závislost je nemoc, a proto nemusí být v silách člověka popasovat se s ní sám. Proto jsou tu organizace a odborníci, kteří Vám v tom pomohou. Můžete zavolat třeba nám na Národní linku pro odvykání. Jsme tu pro vás zdarma ve všední dny mezi 10:00 a 18:00 na čísle 800 350 000.Třetím krokem je začít dělat kroky ke změně. Objednat se na léčbu, zařídit si splácení dluhů, svěřit někomu své finance, začít chodit na terapie nebo třeba být v pravidelném kontaktu s naší linkou a vyplňovat 30denní test abstinence.Posledním krokem je vydržet, protože jak se říká „Kdo vydrží, ten vyhraje!“Držíme vám palce!

Autor: LuSo

Zdroj:1 Nešpor K. (2018) Bludné kruhy u patologického hráčství a jiných návykových nemocí. Sociálná prevencia, 13(2), 10-12.